Mi köze a sütinek egy háztartás-gazdasági bloghoz? Csak annyi, hogy a józan paraszti ész segítségével megvalósítjuk a lehetetlent. Kilépünk a megszokott és a környezet által ránk erőltetett gondolkodási sémákból, keretekből.
Ha egy születésnapi bulin két régi matematikus cimbora összejön, ott sok fura dolog történhet. Fölvetődhet például: hogyan vágja fel az ünnepelt a tortát úgy, hogy mindenkinek egyforma szelet jusson? Szögmérőt használni nem ér.
Nem az elmélet a lényeg: Ez lehetséges mondjuk 8, 10, 12, 15, 16, 17 (!) szeletnél, de lehetetlen 7, 9, 11, 13, 14 szelet esetén.
Na most a megtörtént eset 9 főről szólt. Ilyenkor mi van? Roppant egyszerű: Vágjuk 10 szeletre, és akkor az ünnepeltnek marad egy szelet másnapra is!
Az életben számtalan ilyen eset van, ami látszólag ellentmond a természettudományok törvényeinek. Pl. annak ellenére tudunk nyáron fagyit enni, hogy ellentmond a fizikának. A dongó is repül, pedig bizonyítható, hogy a levegőnél nehezebb valami nem repülhet, és még sorolhatnánk.
A lényeg: Ne hagyjuk magunkat! Mindig van megoldás, csak ki kell lépni a megszokásból.
Két érdekes ábra, ami összefügg a témával - köszönet érte Dr. Megyesi Lászlónak Szegedről:
(Bocs a rossz minőségért, csak így tudtam fölrakni.)
Aki pedig szereti a rejtvényeket, annak két hasonló fejtörő (ahol a keretekből kilépés segíti a – matematikailag ugyan nem precíz – megoldást. De kit érdekel a matek, ha működő módszereket keresünk?
1. Egy arab tevekereskedő fiaira hagyja állatait. A legidősebb kapja a tevék felét, a középső az egyharmadát, a legkisebb az egykilencedét. Hogyan osztoznak meg a 17 tevén?
2. Hogyan vágjunk föl egy tortát 3 vágással 8 egyforma méretű darabra?
Kéretik a poént nem a kommentek között lelőni.