A kormány ma úgy döntött, hogy kiterjeszti a családi adókedvezményt. Egyben arról is döntött, hogy dilettáns adótervezési módszereit szintén kiterjeszti. (Forrás: pl. http://www.fidesz.hu/index.php?Cikk=194290)
Nem azt nehezményezem, hogy a gyerekes családok jövedelme emelkedik. Nyilván van miből, hiszen „Magyarország jobban teljesít”. A bajom a móddal van. Pontosabban azzal az elvvel, hogy egyre jobban keveredik az adó a biztosítással. Ez súlyos szakmai hiba.
Miről van szó? Ma nagy divat pénzügyi szolgáltatások terén hibás termékről beszélni. Amit ma a kormány tett, az is egy ilyen valami. Lássuk miért!
Biztosítási szolgáltatást általában csak akkor vehetünk igénybe, ha kifizettük a biztosítás díját. A biztosítás speciális esete a társadalombiztosítás (TB). Ahol – különböző okoknál fogva – részben felborul ez az összefüggés. Részben. De hogy egyre jobban?
A TB két nagy alrendszere az egészségbiztosítás és a nyugdíjbiztosítás. A lényeget kiragadva, az egyikért táppénzt és egészségügyi ellátást, a másikért nyugdíjellátást kapunk. A társadalom bizonyos rétegeinek régóta nem kell egészségbiztosítási díjat fizetni. De nyugdíjbiztosítási díjat igen!
Egy súlyos szakmai hibát már elkövetett a kormány, amikor a munkáltató által fizetendő TB-járulékot megszüntette, és helyette adót (a szociális hozzájárulási adót) vezetett be. Ez azért hiba, mert az adó az adó (és ezáltal bármire költhető), a járulék pedig a biztosítási díj, ami a biztosítási szolgáltatások fedezete.
Most tetézi a hibát. Ugyanis:
- Egy biztosítási kedvezményt széleskörű társadalmi egyeztetés nélkül kiterjeszt. Ráadásul a kieső díj pótlását sem ártana egyeztetni az „alattvalókkal”.
- Még nagyobb zűrzavart okoz a nyugdíjrendszerben. Pl. adott esetben valaki úgy is jogosulttá válhat nyugdíjra, hogy egy fillér járulékot sem fizetett. Persze, egy tollvonással meghozható a szabály, hogy „jár”. De vajon „jut” is, vagy csak a többiek rovására?
- Mit szólnál hozzá, ha nem kéne a kötelező gépjármű felelősségbiztosításért fizetned, mert az állam úgy döntött, Te egy társadalmilag hasznos tevékenységet folytatsz, és ezt így honorálja? Cserébe mások díját megemeli. Jó lenne?
- És ha a Te díjadat emeli meg, hogy másnak legyen kedvezménye? Ez nem mindenkinek tetszene. Egyetértesz? Miért gerjeszti az állam fölöslegesen a feszültséget?