5. Rohanás a kaszinóba
A kapkodást minősíti, hogy az MNB ezzel a döntéssel saját magát is meglepte, ugyanis legtöbb szervezeti egységét sem készítette fel. Így például a gazdaság (makroszintű) irányításához elengedhetetlen adatok összegyűjtésének rendszerét (pl. a fizetési mérleghez) is csak utólag alakították át. Csoda, hogy egyáltalán sikerült az adatokat összeszedni.
Ennél nagyobb baj volt viszont, hogy figyelmen kívül hagytak egy fontos tényt: Magyarország méretét tekintve kicsi ország. Hiába merünk nagyok lenni, ha a világgazdaság még nálunk is nagyobb szereplői ezt másképp gondolják.
Márpedig a nemzetközi devizaspekuláció kaszinója egy ilyen világ. Ott a játékosok nem azt nézik, hogy egy országnak mi a jó. Ők saját zsebre dolgoznak. Nekik mindegy, merre, csak mozogjon az árfolyam. Lehetőleg minél nagyobbat. És ebben a játékban az nyer, aki jobban bírja zsetonnal.
Nem jó, de így van. Mindig jönnek ötletek a spekuláció betiltására. Ám aki ezt mondja, az épp a lényeget nem érti. Piac nincsen spekuláció nélkül. Csak együtt lehet betiltani őket. Szüntessük meg a piacot is? Jó ötlet?
A spekulánsoknak mindegy, hogy forint, angol font vagy teszem azt, török líra. (Főleg, ha „friss husi”, új, egzotikus devizanem – az ő nézőpontjukból a forint ilyen - érkezik a piacra.) Az árfolyamot az adott ország gazdasági teljesítménye alapján a piac véleménye mozgatja föl-le, nem a spekulánsok. Ők azt figyelik, van-e határozott iránya ennek a mozgásnak. Amikor igen, akkor ha elég nagy pénzeket raknak be, fölerősítik.
Ez ellen csak háromféle módon lehet érdemben védekezni:
- Tényleg nagyok vagyunk. USA, Kína méret. Erről lemaradtunk.
- Olyan erős a gazdaság, és olyan felkészült a kormány és a jegybank egyaránt, hogy a spekulánsok tudják, hogy nem rúghatnak labdába. Igyekszünk ugyan, de ebbe még bele kell tanulni. Menni fog, csak idő kérdése, meg hogy tanulunk-e a hibákból.
- Nem megyünk be a kaszinóba. Ezért nem kellett volna elkapkodni a teljes konvertibilitást. Annak idején több szakember figyelmeztetett a veszélyekre.
Ezért létkérdés az alapos pénzügyi tudás. Aki egyszer miniszterből MNB elnököt „csinált”, és ezzel előidézte az előző fejezetben említett súlyos hibát, képes az egész országnak jólétet biztosítani? Vagy magunknak kell?
Következik: Az a fránya alapkamat!