Az előző alkalommal azt ígértem, elárulom, hogyan tudsz úgy zsonglőrködni, hogy minden vevőd elégedett legyen, és Te is élvezd a vállalkozói létet.
Fiatalabb koromban sokat korrepetáltam matematikát. Tanítványaim imádták, ahogy magyarázok! Azért, mert végre megértették. „Ilyen egyszerű a matek?” – mindig ezt volt a végeredmény. Élmény volt számukra. „Aha”-élmény.
Mi volt a trükköm? Egyszerűen hagytam, hogy maguk fedezzék fel a rejtélyeket. Soha nem mondtam el előre a megoldást, mindig rávezettem őket. Úgyhogy most sem lövöm le a poént.
Süssünk, süssünk valamit!
Vegyünk egy nagyon egyszerű dolgot. Rántott húst fogunk sütni. Elnézést kérek a vegetáriánusoktól. Egy olyan ételt választottam, amit mindenki ismer, de azért bonyolultabb, mint a zsíros kenyér.
Minden háziasszony tudja, még a férfiak is, hogyan készül: Kabátot kell adni a husira, és valamilyen zsiradékban megsütni. No akkor most képzeljük el az előadást egy gyakorlatlan pasi szemszögéből! Szerintem elég vicces lesz a végeredmény. Miért is?
Menjünk végig a folyamaton úgy, mintha szakácskönyvből olvasnád a receptet! Csak a legfontosabbakat említem. Első lépés: Hol a húsklopfoló? Vajon melyik szekrényben találom? Oké, ez megvan. Verjél fel egy tojást. Hűha, pont elfogyott! Irány a bolt vagy a piac.
Olajban vagy zsírban süssem, netán kókuszzsírban? Mennyire kell előtte felforrósítani? És még ezernyi kérdés.
Foglaljuk össze
Ismerni kell a receptet. Tudni kell, hol keressük a szükséges háztartási eszközöket. Az nem lehet, hogy mindig más és más helyen. Gondoskodni kell arról, hogy a hozzávalók rendelkezésre álljanak.
Ismerni kell a családtagok ízlését. Nem árt egy kis gyakorlat sem. S persze mindezt előre átgondolod, nem rögtönzöl.
Ráadásul ez még csak egy sima ebédnek egy egyszerű része volt.
Ha a háztartásra mint vállalkozásra tekintesz (sok szempontból az is!), kiderül, hogy rendszerekre építesz. Megvan a bevált, kikísérletezett technológiád (a recept, és az elkészítési mód). Ezt Te fejből tudod, a párod nem biztos.
Megvan a konyhai eszközök rendje. Nem összevisszaság van, mint sokaknál az íróasztalon vagy a műhelyben. Néha még a fejekben is. :-) Rendelkezel egy raktárkezelési rendszerrel (ld. az említett tojást). Ismered a piacot. Tudod, melyik vevőd mit igényel (olaj vagy zsír). És így tovább. A sort a végtelenségig lehetne folytatni.
A következő részben nézünk egy „hús-vér” példát a vállalkozók mindennapi életéből.