Rengeteg tévedés él bennünk a pénzzel kapcsolatban. Annyira sok, hogy elhatároztam, egy egész sorozatot fogok neki szentelni. Külön-külön megnézünk majd egy sor ilyen tévedést, és pro-kontra körbejárjuk őket.
E tévedések mögött közös okok húzódnak meg. Mielőtt ezekről szót ejtenék, fölhívom a figyelmed a pénznek egy érdekes tulajdonságára: A pénzről szinte bármit el lehet mondani, meg annak az ellenkezőjét is.
Adott esetben bármelyik igaznak bizonyulhat. Egyszerűen kicsúszik a kezed közül. Semmi konkrét, kézzel fogható bizonyíték se szól egyik vagy másik mellett. Nem Te tehetsz róla, a pénz már csak ilyen. Sikamlós. Vajon miért?
Azért, mert a pénzzel kapcsolatos történésekben mindig ugyanazt a közös pontot találod - az embereket. Igen, a pénz a társadalmi viszonyok, illetve a Te kapcsolatrendszered tükröződése. Az emberi gondolkodás áll mögötte.
Maga a pénz is csupán egy gondolat, egy fogalom. Anyagiakról beszélünk, de a pénz nem anyag. Maximum a papír, amire kinyomtatják. De ma már erre sincs szükség. Simán tud önálló életet élni egy elektronikus jelsorozatban, egy bank számítógépében is. Még ebben a formában is erősen befolyásolja a gondolataidat.
Ott tartottunk, hogy a pénzzel kapcsolatos igazságok szubjektívek. Hogyan vélekedsz a pénzről alkalmazottként és mit gondolnál róla, ha Te lennél a munkahelyed tulajdonosa? Mit mondanál, ha vállalkozó lennél?
Milyen érzéseid támadnak, amikor fogyasztóként vásárolsz? Szereted-e a bankot, amikor hitelt veszel föl? Szeretnéd-e, ha Te lennél a bank tulajdonosa? (Megsúgom: Lehetsz!)
Ahhoz, hogy objektívvé tegyük, és felismerjük a szabályszerűségeit, alaposan meg kell ismerkednünk a pénzzel. Úgyhogy a következő részig hadd adjak két házi feladatot:
- Gondold végig, Te miért félsz a pénztől!
- Kommentbe írd meg, melyek a Te igazságaid a pénzzel kapcsolatban? Amelyekben szilárdan hiszel?